Hlavní menu

Nástroje

PremekBrada / NametyNaProjekty

View (print) - Edit page | Recent changes - Page history

Updated 13 May 2014, 15:11 by PremekBrada

PremekBrada.NametyNaProjekty History

Hide minor edits - Show changes to markup

13 May 2014, 15:11 by PremekBrada -
13 May 2014, 15:11 by PremekBrada -
Added lines 5-13:
  • přeložit Semantic Versioning 2.0.0 manifesto

Pro studenty KIV jsou některá témata "oficiálně vypsaná":http://www.kiv.zcu.cz/studies/temata/ . Dále viz také "moje stránka s výukou":/~brada/vyuka/ , "DP a BP práce":/~brada/vyuka/dipl/ a (jen pro zajímavost) OdlozeneNametyNaProjekty.


Hluboce strukturované seznamy námětů z dřívějška:

Deleted lines 19-20:

Pro studenty KIV jsou některá témata "oficiálně vypsaná":http://www.kiv.zcu.cz/studies/temata/ . Dále viz také "moje stránka s výukou":/~brada/vyuka/ , "DP a BP práce":/~brada/vyuka/dipl/ a (jen pro zajímavost) OdlozeneNametyNaProjekty.

28 April 2005, 16:00 by PremekBrada -
Changed line 3 from:

Tahle sada stránek obsahuje volně psané myšlenky a nápady na to, co by bylo dobré/možné udělat. U každého námětu byste měli najít informativní název, datum kdy byl vyvěšen, prioritu (+ až +++), zhruba obtížnost (PRJ < BP < DP), a odstavec s popisem.

to:

Tahle sada stránek obsahuje volně psané myšlenky a nápady na to, co by bylo dobré/možné udělat. U každého námětu byste měli najít informativní název, datum kdy byl vyvěšen, prioritu (+ až +++), zhruba obtížnost (PRJ/semestrálka < BP < DP), a odstavec s popisem.

28 April 2005, 14:54 by PremekBrada -
Changed line 3 from:

Tahle sada stránek obsahuje volně psané myšlenky a nápady na to, co by bylo dobré/možné udělat. U každého námětu byste měli najít informativní název, datum kdy byl vyvěšen, prioritu (+ až +++), a odstavec s popisem.

to:

Tahle sada stránek obsahuje volně psané myšlenky a nápady na to, co by bylo dobré/možné udělat. U každého námětu byste měli najít informativní název, datum kdy byl vyvěšen, prioritu (+ až +++), zhruba obtížnost (PRJ < BP < DP), a odstavec s popisem.

28 April 2005, 13:34 by PremekBrada -
Changed line 3 from:

Tahle sada stránek obsahuje volně psané myšlenky a nápady na to, co by bylo dobré/možné udělat.

to:

Tahle sada stránek obsahuje volně psané myšlenky a nápady na to, co by bylo dobré/možné udělat. U každého námětu byste měli najít informativní název, datum kdy byl vyvěšen, prioritu (+ až +++), a odstavec s popisem.

28 April 2005, 13:27 by PremekBrada -
Changed line 3 from:

Tohle jsou volně psané myšlenky a nápady na to, co by bylo dobré/možné. Pro vážně vypsaná tématat viz "můj web pro diplomky a projekty":/~brada/vyuka/dipl/ .

to:

Tahle sada stránek obsahuje volně psané myšlenky a nápady na to, co by bylo dobré/možné udělat.

Changed lines 5-9 from:

Níže najdete postupně:

to:
  • NametyImpl - praktické práce implementačního charakteru
  • NametyZcu - práce pro projekty užitečné na KIV nebo ZČU
  • NametyVyzkum - projekty vycházející z mých výzkumných aktivit
  • NametyPruzkumy - hračky a průzkumy technologií
  • NametyOstatni - různé marginálie, témata "na prodej" a náměty mimo moje/KIV aktivity
Changed lines 11-91 from:
  • různé praktické práce
  • projekty vycházející z mých výzkumných aktivit
  • hračky a průzkumy technologií
  • témata "na prodej" a náměty mimo moje/KIV aktivity

Různé praktické práce

Implementačně zaměřené projekty různého rozsahu.

Objektové modelování a UML

  • Výzkum modifikací UML v nástroji Argo (10/2004): zjistit, jak je možno modifikovat "definici" UML v nástroji "ArgoUML?":http://argouml.tigris.org/ v případě, kdy je potřeba přidat nové vlastnosti (obarvení částí vytvářeného modelu, nové ikony, další přidané informace ke třídám/komponentám) či celý UML profil. Výsledkem práce by byl "tutoriál" čili návod, jak tyto věci dělat.
  • Generování kostry PHP aplikace z UML modelu (3/2005): většina nástrojů pro tvorbu UML modelů umí generovat zdrojové kódy pouze pro "klasické" programovací jazyky. Cílem práce bude vytvořit nástroj, který z reprezentace UML modelu v XML formátu (XMI) vytvoří kostru kódu tříd v jazyce PHP5?. Optimální by bylo začlenění do Argo UML nebo jiného CASE nástroje.

Web, Textpattern a CMS

  • Rozšíření Textpattern (3/2005): Jednoduchý ale mocný CMS "Textpattern":http://www.textpattern.com/ rozšířit o (a) zálohování starých verzí článků, tj. při editaci článku zjistit, zda jsou změny, a když ano tak předchozí verzi přesunout do archivní tabulky; (b) search & replace v textech článků; (c) záložku "ankety a otázky" pro systémovou podporu anket a FAQ (často kladených otázek)
  • Lokální validace HTML (11/2004): Pro Windows a Linux vytvořit lokální validátor (X)HTML založený na SGML/XML parseru, v podstatě optimální by bylo převést "W3C? Validátor":http://validator.w3.org/ do podoby, která je spustitelná z příkazové řádky na lokálním stroji, nepožaduje přístup k internetu ani lokálně spuštěný webserver
  • WYSIWYG editor Textile (10/2004): Pro "textile markup":TBD udělat editor použitelný ve wiki/textpattern publikačních systémech, tak jako je např. "htmlarea":TBD pro HTML

Náměty vázané na KIV/FAV/ZČU

  • Automatizované odevzdávání semestrálních prací přes web (1/2005): technický support pro automatizované odevzdávání semestrálních prací, konkrétně tak, že přes formulář na webu (přizpůsobitelný pro různé potřeby předmětů) se odevzdá semestrálka, automat ji zkonotrluje na formální náležitosti, a zobrazí+pošle emailem potvrzení nebo info že nebyla přijata.
  • Generování souborných informací ze stránek KIV (1/2005): z dat prezentovaných na "stránkách členů katedry":http://www.kiv.zcu.cz/staff/index.php?lang=CZ generovat souhrnné seznamy -- publikace, aktivity, členství, předměty. Návazně podobné pro výzkumné skupiny a projekty (publikace, členové).
  • Informační portál pro studenty FAV (6/2004): možnost sjednotit a/nebo jednotně zpřístunit informace užitečné pro studenty FAV tak, aby se daly zadávat jednotným systémem ze všech kateder FAV. Něco jako máme na KIV + na UI KKY (http://ui.zcu.cz/). Pravděpodobně by mělo být součástí širšího řešení pro web FAV, tj. publikační prostředí pro DFAV a užitečné části z kateder. Možná ohrožení: podobný (šířejí koncipovaný) portálový projekt CIVu?, neochota kateder, nepotřeba centrálního řešení.
  • Osobní rozvrhy z úvazků (3/2004 SP/BP): Webová aplikace pro vytvoření/úpravy osobního rozvrhu člena KIV, z informací o úvazku člověka a rozvrhových akcích. Včetně úředních hodin.
  • Skeleton pro WS přístup (2/2005): popis TBD
  • ICS kalendáře a automatické emailové upozorňování (2/2005): popis TBD

Konkrétně pro web KIV/FAV - moduly do publikačního systému

  • Kerberos-based autentikace pro PmWiki - tato Wiki engine má jednoduchou autentikaci přes vlastní hesla, pro integraci do webu katedry je potřeba držet se standardního schématu a doplnit možnost autentikace+autorizace přes orion hesla.
  • Podpora výuky (2/2005): Jednak publikování standardních textových informací o předmětu, za druhé automatický sběr a vyhodnocování semestrálek, za třetí podpora rutinní administrativy zejména automatický výpočet a tisk nároků na zápočet a známek z bodování semestrálek a zkoušky.

Drobné a volně nahozené nápady

  • minimalistický WYSIWYG editor HTML -- něco jako naprosto odlehčený Dreamweaver pro úpravu jen jednoho souboru, s možností split view design/code ale bez různých fangliček (nápověda k HTML, validace, makra, ...); cílem je aby to rychle startovalo, zabralo málo paměti, a šlo s tím lehce editovat jednotlivé HTML souboru.

Research, tj. vlastní výzkum

  • Výzkum fungování deploymentu komponent v JBoss? resp JONaS? serverech: Zjistit jak pracuje deployment EJB komponent v J2EE? serveru JBoss?, resp JONaS?, zejména co se týče zjištění informací o nahrávané komponentě a o komponentách již existujících. Výsledkem má být informativní dokument a příklady kódu, které dohromady postup deploymentu vysvětlí.
  • Porovnávání a nahraditelnost pro EJB: V návaznosti na předchozí téma udělat kontextovou nahraditelnost pro EJB, tj. kontrolovat v rámci deploymentu zda již nasazená komponenta jde nahradit novou verzí.

pravy ArgoUML? pro parametrizované zobrazování komponent* (2/2005): jednak vůbec umožnit zobrazovat kompoenty s compartments (dle UML2? možností), druhak přidat parametrizaci ENT modelem při zobrazování diagramu.

  • ENT-based editor komponent pro Eclipse (2/2005): pomocí EMF a GEF udělat zobrazování a úpravy EJB komponent podle ENT modelu. Inspirace v "Omondo UML":http://www.omondo.com/ rozšíření Eclipse.
  • Smart URIs? can change (3/2005): server back-end which will allow to gracefully handle 404 Not Found by storing all historical versions of pages together with their URLs? and performing search based on URL requested.
    • odkazy: "TBL's essay":http://www.w3.org/Provider/Style/URI.html , "Identity Crisis":http://www.xml.com/lpt/a/2002/09/11/deviant.html by Kendall Grant Clark, "Google search on essay title keywords":http://www.google.com/search?q=cool+URI+don%27t+change&hl=en&lr=&start=0&sa=N
    • prototyp možno zkusit integrovat do některého CMS, např. "textpattern":http://www.textpattern.com/ , nebo Wiki, např "JspWiki?":http://www.jspwiki.org/Wiki.jsp?page=Main .

A další hraní si:

  • Modulární CSS: Doplnit do CSS makra a cosi jako vazbu na hierarchickou strukturu dokumentu ve formě "podprogramů" s formátováním pro (typicky) DIVy? tvořící bloky stránky.
  • ENT model PHP4?/5: Udělat http://www.kiv.zcu.cz/~brada/research/ ENT meta-model PHP4?/5 scriptů, s tím předpokladem, že jsou "rozumně napsané" tj. oddělené řízení od prezentace (víceméně podle 3vrstvé architektury). Zahrnout jak třídy, tak fce atd. Možná se ukáže, že to nemá valný smysl, protože to bude ukrutný pel-mel, ale zkusit se to může.
  • Syntaxí řízený {{diff}}: Na základě http://www.kiv.zcu.cz/~brada/research/ vlastního výzkumu bych rád udělal detekci rozdílů mezi dvěma soubory (tj jejich {{diff}}), která by detekovala pouze rozdíly relevantní z hlediska syntaxe jazyka, v němž jsou soubory napsané. Rád bych udělal zejména pro ILD3? (CORBA), Javu, !LaTeX?, a (X)HTML.
  • WSDL versioning: Dodělat verzování pro WSDL a web services obecně

Praktické z kategorie "stálo by za to prozkoumat"

  • "Jakarta Tapestry":http://jakarta.apache.org/tapestry/ ("short intro":http://www.ociweb.com/jnb/jnbMay2004.html article) -- in addition to / in place of Jakarta Struts
  • "Prado":http://www.zend.com/php5/contest/contest.php?id=36&single=1 component framework -- Tapestry for PHP5?
  • "Spring framework":http://www.springframework.org/statement.html for middle-tier business objects instead of/in addition to EJB, using inversion of control approach (see a jdj-j2ee-alternative-frameworks.pdf copy of a motivation article on the `alternative frameworks' in JDJ)
  • "Hibernate":http://www.hibernate.org/4.html -- an object/relational mapping solution for Java environments
  • Portály: "eXo platform":http://www.exoplatform.com/ or "Apache Jetspeed2":http://portals.apache.org/jetspeed-2/ / "Apache Pluto":http://portals.apache.org/pluto/ portlet container; there was a short howto article in JDJ copied into my jdj-portlets-pluto.zip

Témata "na prodej"

... tj. taková, která mě napadla a jsou (nebo mohla by být) užitečná, ale případný projekt nemám čas/zdroje podrobně vést.

  • Analogie {{C stdlib}} v Javě: V Javě implementovat podobnou funkčnost, jako je ve standardní ANSI C knihovně ({{stdio}}, {{stdlib}}, atd.). Účelem je primárně jednoduché základní I/O pro konzolové aplikace.

Projekty mimo KIV, které stojí také za úvahu

  • "Parts of Debian Linux needing help":http://www.debian.org/devel/todo/
  • "Lokalizace Mozilly":http://www.czilla.org/. Mozilla všeobecně "hledá dobré vývojáře":http://weblogs.mozillazine.org/ben/archives/005329.html -- nechcete se přidat?
  • "Projekt OpenOffice?":http://www.openoffice.org/
  • "Textpattern":http://www.textpattern.com/ což je 'lehký' a elegantní blogging/publikační systém; Dean Allen určitě uvítá pomoc

Viz: "moje stránka s výukou":/~brada/vyuka/ , "DP a BP práce":/~brada/vyuka/dipl/ a (jen pro zajímavost) "odložené náměty":OdlozeneNametyNaProjekty.

to:

Pro studenty KIV jsou některá témata "oficiálně vypsaná":http://www.kiv.zcu.cz/studies/temata/ . Dále viz také "moje stránka s výukou":/~brada/vyuka/ , "DP a BP práce":/~brada/vyuka/dipl/ a (jen pro zajímavost) OdlozeneNametyNaProjekty.

Added lines 13-14:
14 April 2005, 17:49 by PremekBrada -
Added line 40:

Drobné a volně nahozené nápady

Added line 42:
  • minimalistický WYSIWYG editor HTML -- něco jako naprosto odlehčený Dreamweaver pro úpravu jen jednoho souboru, s možností split view design/code ale bez různých fangliček (nápověda k HTML, validace, makra, ...); cílem je aby to rychle startovalo, zabralo málo paměti, a šlo s tím lehce editovat jednotlivé HTML souboru.
13 April 2005, 11:27 by PremekBrada -
Added line 51:
  • prototyp možno zkusit integrovat do některého CMS, např. "textpattern":http://www.textpattern.com/ , nebo Wiki, např "JspWiki?":http://www.jspwiki.org/Wiki.jsp?page=Main .
12 April 2005, 09:43 by PremekBrada -
Changed line 50 from:
  • odkazy: "TBL's essay":http://www.w3.org/Provider/Style/URI.html, "Identity Crisis":http://www.xml.com/lpt/a/2002/09/11/deviant.html by Kendall Grant Clark, "Google search on essay title keywords":http://www.google.com/search?q=cool+URI+don%27t+change&hl=en&lr=&start=0&sa=N
to:
  • odkazy: "TBL's essay":http://www.w3.org/Provider/Style/URI.html , "Identity Crisis":http://www.xml.com/lpt/a/2002/09/11/deviant.html by Kendall Grant Clark, "Google search on essay title keywords":http://www.google.com/search?q=cool+URI+don%27t+change&hl=en&lr=&start=0&sa=N
12 April 2005, 09:42 by PremekBrada -
Added line 50:
  • odkazy: "TBL's essay":http://www.w3.org/Provider/Style/URI.html, "Identity Crisis":http://www.xml.com/lpt/a/2002/09/11/deviant.html by Kendall Grant Clark, "Google search on essay title keywords":http://www.google.com/search?q=cool+URI+don%27t+change&hl=en&lr=&start=0&sa=N
31 March 2005, 17:44 by PremekBrada -
Added lines 16-24:

Objektové modelování a UML

  • Výzkum modifikací UML v nástroji Argo (10/2004): zjistit, jak je možno modifikovat "definici" UML v nástroji "ArgoUML?":http://argouml.tigris.org/ v případě, kdy je potřeba přidat nové vlastnosti (obarvení částí vytvářeného modelu, nové ikony, další přidané informace ke třídám/komponentám) či celý UML profil. Výsledkem práce by byl "tutoriál" čili návod, jak tyto věci dělat.
  • Generování kostry PHP aplikace z UML modelu (3/2005): většina nástrojů pro tvorbu UML modelů umí generovat zdrojové kódy pouze pro "klasické" programovací jazyky. Cílem práce bude vytvořit nástroj, který z reprezentace UML modelu v XML formátu (XMI) vytvoří kostru kódu tříd v jazyce PHP5?. Optimální by bylo začlenění do Argo UML nebo jiného CASE nástroje.

Web, Textpattern a CMS

  • Rozšíření Textpattern (3/2005): Jednoduchý ale mocný CMS "Textpattern":http://www.textpattern.com/ rozšířit o (a) zálohování starých verzí článků, tj. při editaci článku zjistit, zda jsou změny, a když ano tak předchozí verzi přesunout do archivní tabulky; (b) search & replace v textech článků; (c) záložku "ankety a otázky" pro systémovou podporu anket a FAQ (často kladených otázek)
  • Lokální validace HTML (11/2004): Pro Windows a Linux vytvořit lokální validátor (X)HTML založený na SGML/XML parseru, v podstatě optimální by bylo převést "W3C? Validátor":http://validator.w3.org/ do podoby, která je spustitelná z příkazové řádky na lokálním stroji, nepožaduje přístup k internetu ani lokálně spuštěný webserver
Deleted lines 25-27:
  • Lokální validace HTML (11/2004): Pro Windows a Linux vytvořit lokální validátor (X)HTML založený na SGML/XML parseru, v podstatě optimální by bylo převést "W3C? Validátor":http://validator.w3.org/ do podoby, která je spustitelná z příkazové řádky na lokálním stroji, nepožaduje přístup k internetu ani lokálně spuštěný webserver
  • Rozšíření Textpattern (11/2004): Jednoduchý ale mocný CMS "Textpattern":http://www.textpattern.com/ rozšířit o (a) zálohování starých verzí článků, tj. při editaci článku zjistit, zda jsou změny, a když ano tak předchozí verzi přesunout do archivní tabulky, (b) další náměty TBD
  • Výzkum modifikací UML v nástroji Argo (10/2004): zjistit, jak je možno modifikovat "definici" UML v nástroji "ArgoUML?":http://argouml.tigris.org/ v případě, kdy je potřeba přidat nové vlastnosti (obarvení částí vytvářeného modelu, nové ikony, další přidané informace ke třídám/komponentám) či celý UML profil. Výsledkem práce by byl "tutoriál" čili návod, jak tyto věci dělat.
Deleted line 29:
  • Administrativa vědeckých konferencí (2/2005 via prof.Skala): jsou k dispozici různé webové programy pro správu administrativy spojené s organizováním vědeckých konferencí (publikování informací, sběr příspěvků k recenzím, sběr přijatých příspěvků pro publikaci, registrace na konferenci, ...) ale obvykle mají archaické a/nebo uživatelsky neintuitivní ovládání. Cílem tedy je vyrobit webovou aplikaci pro tuto funkčnost, která bude snadná k používání. Implementační platforma co nejvíce přenositelná, nejspíš PHP s přenositelnou databázovou vrstvou (MySQL?, Microsoft SQL server, Postgres).
29 March 2005, 09:22 by PremekBrada -
Added lines 44-45:
  • Smart URIs? can change (3/2005): server back-end which will allow to gracefully handle 404 Not Found by storing all historical versions of pages together with their URLs? and performing search based on URL requested.
03 March 2005, 12:11 by Premek -
Added line 31:
  • Kerberos-based autentikace pro PmWiki - tato Wiki engine má jednoduchou autentikaci přes vlastní hesla, pro integraci do webu katedry je potřeba držet se standardního schématu a doplnit možnost autentikace+autorizace přes orion hesla.
28 February 2005, 09:11 by Premek -
Added line 41:
  • ENT-based editor komponent pro Eclipse (2/2005): pomocí EMF a GEF udělat zobrazování a úpravy EJB komponent podle ENT modelu. Inspirace v "Omondo UML":http://www.omondo.com/ rozšíření Eclipse.
11 February 2005, 09:36 by Premek -
Changed line 29 from:
to:
  • ICS kalendáře a automatické emailové upozorňování (2/2005): popis TBD
10 February 2005, 12:25 by Premek -
Deleted line 26:
  • Webové prostředí pro sw inženýrské projekty (5/2004 DP): Líbí se mi prostředí "Tigris.org":http://www.tigris.org/ pro softwarové projekty -- verzovací úložiště (versioning), správa požadavků na změny (bug tracking), dokumentace, mailing listy, download, ... Rád bych něco podobného pro softwarové předměty na KIVu, ale příslušný "Collab.net":http://www.collab.net/index.html není volně dostupný a "SourceForge?":http://sourceforge.net/index.php jakož i "GForge?":http://gforge.org/ se mi zdá poněkud nepřehledné a těžkopádné. Navíc potřebuji jako verzovací systém "Subversion":http://subversion.tigris.org/ nikoli CVS. Cílem projektu je tedy vytvořit prostředí podobné Tigris.org jako ucelený konfigurovatelný balík, včetně jednoduché instalace na server (např. jako .deb pro "Debian Linux":http://www.debian.org/).
Added line 28:
  • Skeleton pro WS přístup (2/2005): popis TBD
Changed line 30 from:

Konkrétně pro web KIV - moduly do publikačního systému

to:

Konkrétně pro web KIV/FAV - moduly do publikačního systému

Added lines 34-35:
Changed line 38 from:
  • Výzkum fungování deploymentu komponent v JBossu?: Zjistit jak pracuje deployment EJB komponent v J2EE? serveru JBoss?, zejména co se týče zjištění informací o nahrávané komponentě a o komponentách již existujících. Výsledkem má být informativní dokument a příklady kódu, které dohromady postup deploymentu vysvětlí.
to:
  • Výzkum fungování deploymentu komponent v JBoss? resp JONaS? serverech: Zjistit jak pracuje deployment EJB komponent v J2EE? serveru JBoss?, resp JONaS?, zejména co se týče zjištění informací o nahrávané komponentě a o komponentách již existujících. Výsledkem má být informativní dokument a příklady kódu, které dohromady postup deploymentu vysvětlí.
Added line 40:

pravy ArgoUML? pro parametrizované zobrazování komponent* (2/2005): jednak vůbec umožnit zobrazovat kompoenty s compartments (dle UML2? možností), druhak přidat parametrizaci ENT modelem při zobrazování diagramu.

03 February 2005, 09:10 by Premek -
Added line 24:
  • Administrativa vědeckých konferencí (2/2005 via prof.Skala): jsou k dispozici různé webové programy pro správu administrativy spojené s organizováním vědeckých konferencí (publikování informací, sběr příspěvků k recenzím, sběr přijatých příspěvků pro publikaci, registrace na konferenci, ...) ale obvykle mají archaické a/nebo uživatelsky neintuitivní ovládání. Cílem tedy je vyrobit webovou aplikaci pro tuto funkčnost, která bude snadná k používání. Implementační platforma co nejvíce přenositelná, nejspíš PHP s přenositelnou databázovou vrstvou (MySQL?, Microsoft SQL server, Postgres).
Added lines 30-33:

Konkrétně pro web KIV - moduly do publikačního systému

  • Podpora výuky (2/2005): Jednak publikování standardních textových informací o předmětu, za druhé automatický sběr a vyhodnocování semestrálek, za třetí podpora rutinní administrativy zejména automatický výpočet a tisk nároků na zápočet a známek z bodování semestrálek a zkoušky.
06 January 2005, 15:17 by PremekBrada -
Changed line 23 from:
  • Automatizované odevzdávání semestrálních prací přes web (1/2005): technický support pro , konkrétně tak, že přes formulář na webu (přizpůsobitelný pro různé potřeby předmětů) se odevzdá semestrálka, automat ji zkonotrluje na formální náležitosti, a zobrazí+pošle emailem potvrzení nebo info že nebyla přijata.
to:
  • Automatizované odevzdávání semestrálních prací přes web (1/2005): technický support pro automatizované odevzdávání semestrálních prací, konkrétně tak, že přes formulář na webu (přizpůsobitelný pro různé potřeby předmětů) se odevzdá semestrálka, automat ji zkonotrluje na formální náležitosti, a zobrazí+pošle emailem potvrzení nebo info že nebyla přijata.
06 January 2005, 15:17 by PremekBrada -
Added line 23:
  • Automatizované odevzdávání semestrálních prací přes web (1/2005): technický support pro , konkrétně tak, že přes formulář na webu (přizpůsobitelný pro různé potřeby předmětů) se odevzdá semestrálka, automat ji zkonotrluje na formální náležitosti, a zobrazí+pošle emailem potvrzení nebo info že nebyla přijata.
04 January 2005, 11:48 by PremekBrada -
Added line 23:
  • Generování souborných informací ze stránek KIV (1/2005): z dat prezentovaných na "stránkách členů katedry":http://www.kiv.zcu.cz/staff/index.php?lang=CZ generovat souhrnné seznamy -- publikace, aktivity, členství, předměty. Návazně podobné pro výzkumné skupiny a projekty (publikace, členové).
14 December 2004, 11:10 by Premek Brada -
Changed line 9 from:
  • hračky
to:
  • hračky a průzkumy technologií
Added lines 20-22:

Náměty vázané na KIV/FAV/ZČU

Deleted lines 26-33:

Praktické z kategorie "stálo by za to prozkoumat"

  • "Jakarta Tapestry":http://jakarta.apache.org/tapestry/ ("short intro":http://www.ociweb.com/jnb/jnbMay2004.html article) -- in addition to / in place of Jakarta Struts
  • "Prado":http://www.zend.com/php5/contest/contest.php?id=36&single=1 component framework -- Tapestry for PHP5?
  • "Spring framework":http://www.springframework.org/statement.html for middle-tier business objects instead of/in addition to EJB, using inversion of control approach (see a jdj-j2ee-alternative-frameworks.pdf copy of a motivation article on the `alternative frameworks' in JDJ)
  • "Hibernate":http://www.hibernate.org/4.html -- an object/relational mapping solution for Java environments
  • Portály: "eXo platform":http://www.exoplatform.com/ or "Apache Jetspeed2":http://portals.apache.org/jetspeed-2/ / "Apache Pluto":http://portals.apache.org/pluto/ portlet container; there was a short howto article in JDJ copied into my jdj-portlets-pluto.zip
Changed lines 29-30 from:
  • ENT model EJB: Provést analýzu Enterprise JavaBeans? z pohledu [http://www.kiv.zcu.cz/~brada/research/ ENT meta-modelu] a implementovat generování příslušného XML popisu z EJB zdrojáků a/nebo .class (přes Java introspekci)
  • Porovnávání a nahraditelnost pro CCM nebo přímo EJB: Udělat kontextovou nahraditelnost pro CCM/EJB, případně (pokud se ukáže, že to je moc silná káva na začátek) pro pražskou SOFU.
to:
  • Výzkum fungování deploymentu komponent v JBossu?: Zjistit jak pracuje deployment EJB komponent v J2EE? serveru JBoss?, zejména co se týče zjištění informací o nahrávané komponentě a o komponentách již existujících. Výsledkem má být informativní dokument a příklady kódu, které dohromady postup deploymentu vysvětlí.
  • Porovnávání a nahraditelnost pro EJB: V návaznosti na předchozí téma udělat kontextovou nahraditelnost pro EJB, tj. kontrolovat v rámci deploymentu zda již nasazená komponenta jde nahradit novou verzí.
Changed lines 32-33 from:

Hraní si:

to:

A další hraní si:

Changed lines 37-46 from:
  • CORBA nebo WSDL versioning: Dodělat verzování do CORBA IDL3? nebo pro WSDL
to:
  • WSDL versioning: Dodělat verzování pro WSDL a web services obecně

Praktické z kategorie "stálo by za to prozkoumat"

  • "Jakarta Tapestry":http://jakarta.apache.org/tapestry/ ("short intro":http://www.ociweb.com/jnb/jnbMay2004.html article) -- in addition to / in place of Jakarta Struts
  • "Prado":http://www.zend.com/php5/contest/contest.php?id=36&single=1 component framework -- Tapestry for PHP5?
  • "Spring framework":http://www.springframework.org/statement.html for middle-tier business objects instead of/in addition to EJB, using inversion of control approach (see a jdj-j2ee-alternative-frameworks.pdf copy of a motivation article on the `alternative frameworks' in JDJ)
  • "Hibernate":http://www.hibernate.org/4.html -- an object/relational mapping solution for Java environments
  • Portály: "eXo platform":http://www.exoplatform.com/ or "Apache Jetspeed2":http://portals.apache.org/jetspeed-2/ / "Apache Pluto":http://portals.apache.org/pluto/ portlet container; there was a short howto article in JDJ copied into my jdj-portlets-pluto.zip
13 December 2004, 10:01 by PremekBrada -
Added line 16:
  • WYSIWYG editor Textile (10/2004): Pro "textile markup":TBD udělat editor použitelný ve wiki/textpattern publikačních systémech, tak jako je např. "htmlarea":TBD pro HTML
10 December 2004, 09:34 by PremekBrada -
Added lines 3-4:

Tohle jsou volně psané myšlenky a nápady na to, co by bylo dobré/možné. Pro vážně vypsaná tématat viz "můj web pro diplomky a projekty":/~brada/vyuka/dipl/ .

10 December 2004, 09:03 by PremekBrada -
Changed line 27 from:
  • "Apache Jetspeed2":http://portals.apache.org/jetspeed-2/ or "Apache Pluto":http://portals.apache.org/pluto/ portlet container; there was a short howto article in JDJ copied into my jdj-portlets-pluto.zip
to:
  • Portály: "eXo platform":http://www.exoplatform.com/ or "Apache Jetspeed2":http://portals.apache.org/jetspeed-2/ / "Apache Pluto":http://portals.apache.org/pluto/ portlet container; there was a short howto article in JDJ copied into my jdj-portlets-pluto.zip
10 December 2004, 08:54 by PremekBrada -
Changed line 27 from:
  • "Apache Pluto": portlet container; there was a short howto article in JDJ copied into my jdj-portlets-pluto.zip
to:
  • "Apache Jetspeed2":http://portals.apache.org/jetspeed-2/ or "Apache Pluto":http://portals.apache.org/pluto/ portlet container; there was a short howto article in JDJ copied into my jdj-portlets-pluto.zip
10 December 2004, 08:51 by PremekBrada -
Changed line 25 from:
  • "Spring framework":http://www.springframework.org/statement.html for middle-tier business objects instead of/in addition to EJB, using inversion of control approach (see a "motivation article on the `alternative frameworks'":http://www.sys-con.com/story/print.cfm?storyid=47350 in JDJ)
to:
  • "Spring framework":http://www.springframework.org/statement.html for middle-tier business objects instead of/in addition to EJB, using inversion of control approach (see a jdj-j2ee-alternative-frameworks.pdf copy of a motivation article on the `alternative frameworks' in JDJ)
Added line 27:
  • "Apache Pluto": portlet container; there was a short howto article in JDJ copied into my jdj-portlets-pluto.zip
10 December 2004, 08:32 by PremekBrada -
Changed line 25 from:
  • "Spring framework":http://www.springframework.org/statement.html for middle-tier business objects instead of/in addition to EJB, using inversion of control approach
to:
  • "Spring framework":http://www.springframework.org/statement.html for middle-tier business objects instead of/in addition to EJB, using inversion of control approach (see a "motivation article on the `alternative frameworks'":http://www.sys-con.com/story/print.cfm?storyid=47350 in JDJ)
10 December 2004, 08:26 by PremekBrada -
Changed lines 25-26 from:
to:
  • "Spring framework":http://www.springframework.org/statement.html for middle-tier business objects instead of/in addition to EJB, using inversion of control approach
  • "Hibernate":http://www.hibernate.org/4.html -- an object/relational mapping solution for Java environments
30 November 2004, 10:18 by PremekBrada -
Added lines 14-15:
  • Lokální validace HTML (11/2004): Pro Windows a Linux vytvořit lokální validátor (X)HTML založený na SGML/XML parseru, v podstatě optimální by bylo převést "W3C? Validátor":http://validator.w3.org/ do podoby, která je spustitelná z příkazové řádky na lokálním stroji, nepožaduje přístup k internetu ani lokálně spuštěný webserver
  • Rozšíření Textpattern (11/2004): Jednoduchý ale mocný CMS "Textpattern":http://www.textpattern.com/ rozšířit o (a) zálohování starých verzí článků, tj. při editaci článku zjistit, zda jsou změny, a když ano tak předchozí verzi přesunout do archivní tabulky, (b) další náměty TBD
Deleted line 18:
  • Automatický připomínač z Mozilla kalendáře: Mozillí http://www.mozilla.org/projects/calendar/ kalendář umí publikování kalendářů na veřejném serveru v {{iCal}} formátu. http://phpicalendar.sourceforge.net/nuke/index.php?newlang=english PHP iCalendar umí kalendáře zobrazovat a procházet. Pro katedrální i jiné účely by se nám hodilo doplnit iCalendar o funkci "rozesílání připomínek" -- pokud je v kalendářové položce nastaven alarm, poslat email na adresu zadanou v Email alarm to poli.
Deleted lines 19-20:
  • Konverze z HTML do formátovaného textu (3/2004 SP/BP): Existuje X formátů pro převod z textové podoby do HTML (namátkou http://www.kiv.zcu.cz/services/wiki/docs/FormattingRules.html Wiki , http://pear.php.net/package/Text_Wiki PEAR Text_Wiki nebo Textile http://mt-plugins.org/local/textile.php perl/[http://www.textism.com/tools/textile/ PHP]] + http://www.daringfireball.net/projects/smartypants/ SmartyPants). Každý má něco do sebe; můj momentální favorit je Tavi a Textile. Nenašel jsem ale zatím prostředek pro inverzní operaci, tj. konverzi z HTML do těchhle formátů. K čemu to? Máte webstránky, které chcete nalít do publikačního systému / blogu / wiki, který používá textové formátování. Implementace: knihovní třída pro PHP nebo Javu. (Doplňkový projekt: konverze mezi těmi různými txt formáty.)
  • Vylepšení JTimeLog?-u (1/2004 SP/BP): Textový protokol namísto stávajícího binárního (s bezpečnostními dírami), v záložce Úkoly si pamatovat posledně otevřenou fázi+úkol pro každý projekt; import/export projektů a uživatelů, inteligentní export úkolů ze sběrače (úkoly v rozmezí datumů, vymazat z lokální db); víc práv pro vedoucího projektu (--zobrazování úkolů zadaných členy projektu-- přidávání uživatelů s oprávněním "běžný uživatel"); + drobnosti: lokální uložení hesla, příchod/odchod, jasnější statistiky na klientu, --možná výběr fáze do dialogu Úkol--, v seznamech úkolů (v záložce Fáze, v záložce Úkoly) zobrazovat za časem také název úkolu
29 October 2004, 14:50 by PremekBrada -
Added line 25:
  • "Prado":http://www.zend.com/php5/contest/contest.php?id=36&single=1 component framework -- Tapestry for PHP5?
29 October 2004, 12:56 by PremekBrada -
Added lines 22-26:

Praktické z kategorie "stálo by za to prozkoumat"

  • "Jakarta Tapestry":http://jakarta.apache.org/tapestry/ ("short intro":http://www.ociweb.com/jnb/jnbMay2004.html article) -- in addition to / in place of Jakarta Struts
18 October 2004, 14:48 by PremekBrada -
Added line 14:
  • Výzkum modifikací UML v nástroji Argo (10/2004): zjistit, jak je možno modifikovat "definici" UML v nástroji "ArgoUML?":http://argouml.tigris.org/ v případě, kdy je potřeba přidat nové vlastnosti (obarvení částí vytvářeného modelu, nové ikony, další přidané informace ke třídám/komponentám) či celý UML profil. Výsledkem práce by byl "tutoriál" čili návod, jak tyto věci dělat.
18 October 2004, 12:19 by PremekBrada -
Changed lines 1-51 from:

Describe NametyNaProjekty here.

to:

Náměty na projekty

Níže najdete postupně:

  • různé praktické práce
  • projekty vycházející z mých výzkumných aktivit
  • hračky
  • témata "na prodej" a náměty mimo moje/KIV aktivity

Různé praktické práce

Implementačně zaměřené projekty různého rozsahu.

  • Informační portál pro studenty FAV (6/2004): možnost sjednotit a/nebo jednotně zpřístunit informace užitečné pro studenty FAV tak, aby se daly zadávat jednotným systémem ze všech kateder FAV. Něco jako máme na KIV + na UI KKY (http://ui.zcu.cz/). Pravděpodobně by mělo být součástí širšího řešení pro web FAV, tj. publikační prostředí pro DFAV a užitečné části z kateder. Možná ohrožení: podobný (šířejí koncipovaný) portálový projekt CIVu?, neochota kateder, nepotřeba centrálního řešení.
  • Webové prostředí pro sw inženýrské projekty (5/2004 DP): Líbí se mi prostředí "Tigris.org":http://www.tigris.org/ pro softwarové projekty -- verzovací úložiště (versioning), správa požadavků na změny (bug tracking), dokumentace, mailing listy, download, ... Rád bych něco podobného pro softwarové předměty na KIVu, ale příslušný "Collab.net":http://www.collab.net/index.html není volně dostupný a "SourceForge?":http://sourceforge.net/index.php jakož i "GForge?":http://gforge.org/ se mi zdá poněkud nepřehledné a těžkopádné. Navíc potřebuji jako verzovací systém "Subversion":http://subversion.tigris.org/ nikoli CVS. Cílem projektu je tedy vytvořit prostředí podobné Tigris.org jako ucelený konfigurovatelný balík, včetně jednoduché instalace na server (např. jako .deb pro "Debian Linux":http://www.debian.org/).
  • Automatický připomínač z Mozilla kalendáře: Mozillí http://www.mozilla.org/projects/calendar/ kalendář umí publikování kalendářů na veřejném serveru v {{iCal}} formátu. http://phpicalendar.sourceforge.net/nuke/index.php?newlang=english PHP iCalendar umí kalendáře zobrazovat a procházet. Pro katedrální i jiné účely by se nám hodilo doplnit iCalendar o funkci "rozesílání připomínek" -- pokud je v kalendářové položce nastaven alarm, poslat email na adresu zadanou v Email alarm to poli.
  • Osobní rozvrhy z úvazků (3/2004 SP/BP): Webová aplikace pro vytvoření/úpravy osobního rozvrhu člena KIV, z informací o úvazku člověka a rozvrhových akcích. Včetně úředních hodin.
  • Konverze z HTML do formátovaného textu (3/2004 SP/BP): Existuje X formátů pro převod z textové podoby do HTML (namátkou http://www.kiv.zcu.cz/services/wiki/docs/FormattingRules.html Wiki , http://pear.php.net/package/Text_Wiki PEAR Text_Wiki nebo Textile http://mt-plugins.org/local/textile.php perl/[http://www.textism.com/tools/textile/ PHP]] + http://www.daringfireball.net/projects/smartypants/ SmartyPants). Každý má něco do sebe; můj momentální favorit je Tavi a Textile. Nenašel jsem ale zatím prostředek pro inverzní operaci, tj. konverzi z HTML do těchhle formátů. K čemu to? Máte webstránky, které chcete nalít do publikačního systému / blogu / wiki, který používá textové formátování. Implementace: knihovní třída pro PHP nebo Javu. (Doplňkový projekt: konverze mezi těmi různými txt formáty.)
  • Vylepšení JTimeLog?-u (1/2004 SP/BP): Textový protokol namísto stávajícího binárního (s bezpečnostními dírami), v záložce Úkoly si pamatovat posledně otevřenou fázi+úkol pro každý projekt; import/export projektů a uživatelů, inteligentní export úkolů ze sběrače (úkoly v rozmezí datumů, vymazat z lokální db); víc práv pro vedoucího projektu (--zobrazování úkolů zadaných členy projektu-- přidávání uživatelů s oprávněním "běžný uživatel"); + drobnosti: lokální uložení hesla, příchod/odchod, jasnější statistiky na klientu, --možná výběr fáze do dialogu Úkol--, v seznamech úkolů (v záložce Fáze, v záložce Úkoly) zobrazovat za časem také název úkolu

Research, tj. vlastní výzkum

  • ENT model EJB: Provést analýzu Enterprise JavaBeans? z pohledu [http://www.kiv.zcu.cz/~brada/research/ ENT meta-modelu] a implementovat generování příslušného XML popisu z EJB zdrojáků a/nebo .class (přes Java introspekci)
  • Porovnávání a nahraditelnost pro CCM nebo přímo EJB: Udělat kontextovou nahraditelnost pro CCM/EJB, případně (pokud se ukáže, že to je moc silná káva na začátek) pro pražskou SOFU.

Hraní si:

  • Modulární CSS: Doplnit do CSS makra a cosi jako vazbu na hierarchickou strukturu dokumentu ve formě "podprogramů" s formátováním pro (typicky) DIVy? tvořící bloky stránky.
  • ENT model PHP4?/5: Udělat http://www.kiv.zcu.cz/~brada/research/ ENT meta-model PHP4?/5 scriptů, s tím předpokladem, že jsou "rozumně napsané" tj. oddělené řízení od prezentace (víceméně podle 3vrstvé architektury). Zahrnout jak třídy, tak fce atd. Možná se ukáže, že to nemá valný smysl, protože to bude ukrutný pel-mel, ale zkusit se to může.
  • Syntaxí řízený {{diff}}: Na základě http://www.kiv.zcu.cz/~brada/research/ vlastního výzkumu bych rád udělal detekci rozdílů mezi dvěma soubory (tj jejich {{diff}}), která by detekovala pouze rozdíly relevantní z hlediska syntaxe jazyka, v němž jsou soubory napsané. Rád bych udělal zejména pro ILD3? (CORBA), Javu, !LaTeX?, a (X)HTML.
  • CORBA nebo WSDL versioning: Dodělat verzování do CORBA IDL3? nebo pro WSDL

Témata "na prodej"

... tj. taková, která mě napadla a jsou (nebo mohla by být) užitečná, ale případný projekt nemám čas/zdroje podrobně vést.

  • Analogie {{C stdlib}} v Javě: V Javě implementovat podobnou funkčnost, jako je ve standardní ANSI C knihovně ({{stdio}}, {{stdlib}}, atd.). Účelem je primárně jednoduché základní I/O pro konzolové aplikace.

Projekty mimo KIV, které stojí také za úvahu

  • "Parts of Debian Linux needing help":http://www.debian.org/devel/todo/
  • "Lokalizace Mozilly":http://www.czilla.org/. Mozilla všeobecně "hledá dobré vývojáře":http://weblogs.mozillazine.org/ben/archives/005329.html -- nechcete se přidat?
  • "Projekt OpenOffice?":http://www.openoffice.org/
  • "Textpattern":http://www.textpattern.com/ což je 'lehký' a elegantní blogging/publikační systém; Dean Allen určitě uvítá pomoc

Viz: "moje stránka s výukou":/~brada/vyuka/ , "DP a BP práce":/~brada/vyuka/dipl/ a (jen pro zajímavost) "odložené náměty":OdlozeneNametyNaProjekty.