Hlavní menu

Nástroje

Main / JakNaWiki

View (print) - Edit page | Recent changes - Page history

Updated 12 October 2011, 11:58 by MJ

Hesla

Wiki KIVu používá (v aktuální instalaci) jednoduché zaheslování stránek, jako prevenci "WikiSpamu?":http://en.wikipedia.org/wiki/Wikipedia:Spam -u . Globální heslo pro editaci stránek KivWiki je ... "příjmení" nejlepšího světového piva, známého též jako Plzeňský Prazdroj nebo Plzeňská dvanáctka, malými písmeny ;-)

Pozor: některé stránky, hlavně titulka a administrační, mají nastavené heslo jiné ;-)


Jak se s WikiWiki pracuje?

WikiWiki je šikovné v tom, že kromě prohlížení stránek je můžete také editovat přímo v prohlížeči.

Úpravy stránek

Stačí kliknout na nenápadné Edit page nahoře a zadat heslo (jaké? viz výše). Při úpravách musíte pod editačním polem s textem stránky vyplnit políčko Author svým jménem (nejlépe ve tvaru JmenoPrijmeni), aby se stránka uložila.

Formátování je jednoduché, základy jsou popsané v rámečku pod editačním polem a detailně v TextFormattingRules. Hlavní krásou Wiki je možnost vytvářet nové stránky a odkazovat se na ně pouhým napsáním nějakého WikiWord (tj. "slepených" slov, kde každé začíná velkým písmenem, třeba AutorWebu nebo VsechnoCoJsteKdyChteliVedetOWikiWiki). Pokud se za ním po uložení objeví otazníček, kliknutím na něj začnete editovat nově vytvořenou stránku. K dispozici je SandBox čili pískoviště pro hraní a experimenty.

Přílohy se dají přidat ke stránkám mechanicky tak, že se v textu stránek napíše odkaz na (budoucí) přílohu ve tvaru [[Attach:jmeno-prilohy.ext popis přílohy]] a po zobrazení stránky se na odkaz klikne - zobrazí se upload formulář.

Skupiny stránek

Někdy se hodí mít sadu stránek s jednotnou předponou, jako jsou třeba stránky pro předměty začínající na PredmetyKiv.HomePage. Takové sadě se říká WikiGroup. Odkazy tvořené jednoduchými WikiWord-s pak fungují v rámci dané skupiny, nikoli celého Wiki.

Pokud chcete Wiki skupinu vytvořit, stačí napsat její předponu před standardní WikiWord HomePage, které odkazuje na titulní stránku skupiny. Takže např. ProjektWiki/HomePage založí novou WikiGroup ProjektWiki.

Odkazování mezi skupinami se pak děje stejně, tj. uvedením celého názvu stránky včetně předpony -- buďto NazevSkupiny.JmenoStranky (zobrazí se takto jak je psáno) nebo NazevSkupiny/JmenoStranky (zobrazí se pouze JmenoStranky.

Administrace stránek

Pokud to potřebujete, můžete jednotlivým stránkám i celým skupinám nastavit heslo pro čtení, úpravy, upload příloh a nastavení atributů. Pro jednotlivou stránku se udělá tak, že za URL stránky se dopíše ?action=attr a hesla se zadají (pokud už je nastavené heslo pro atributy, Wiki si ho napřed vyžádá).

Pro celou Wiki skupinu se hesla nastaví tak, že se zadá URL WikiGroup/GroupAttributes?action=attr kde místo WikiGroup zadáte název skupiny (např. VyukaOsob).

Příklad toho, jak nevytvářet stránky

Takhle prosím ne!