Hlavní menu

Nástroje

WebKiv / OpenCmsPouzitiTaglibAKnihoven

View (print) - Edit page | Recent changes - Page history

Updated 30 June 2009, 09:20 by JaroslavPavuk

Využití dalších Taglib a knihoven v prostředí OpenCms a Spring MVC

Java Server Faces JSF, Apache MyFaces

Spring MVC lze rozšířit o JSF framework, který se bude starat o generování UI komponent – v tom není Spring MVC silný. Vzhledem k tomu, že JSF framework musí běžet v rámci OpenCms je zde hlavní podmínkou to, aby tento framework byl OpenCms akceptovaný a běžel pod ním. Implementace JSF 1.2 již pod OpenCms neběží. Lze použít JSF Sun RI 1.1 a Apache MyFaces 1.1.5 – testováno s Tomcatem 5.5, Javou 1.6 a OpenCms 7.0.4, zdroj wiki OpenCms. Hlavní problém zde ale vidíme v tom, že se do OpenCms integruje kromě Spring MVC, normálního Springu ještě další velký balík JSF – vzrůstající riziko omezení výkonnosti, vzniku konfliktů mezi verzemi atd… Další problém představuje to, že pro používání tohoto balíku je zapotřebí další know-how.

Tiles

Původně vyvinuto jako součást projektu Jakarta Struts, postupně se od dnes již projektu Struts odtrhly. Umožňují generování JSP stránek pomocí šablon – možnost jejich napojeni na Spring MVC je reálná.

Velocity, Fremaker

Alternativa k JSP stránkám, v jsp prostředí OpenCms nenabízí nic, čím by mohly usnadnit práci.

GWT

Silná knihovna pro vytváření Ajax GUI atd. S ohledem na minimalizaci potřebných znalostí u eventuelních vývojářů se jeví jako příliš komplexní a nevhodná

Tomahawk

Nabízí sadu JSF komponent, které jsou za oficiální specifikaci JSF. Tím přináší stejné problémy jako použití Java Server Faces.

Richfaces

Velký moloch používaný například na Serveru JBoss?, dobrá práce s AJAX, pro vývoj OpenCms na KIVu přísliš komplexní a složitý, nejasná možnost napojení na Spring MVC, přinesl by stejné problémy jako přibrání JSF implementace.

DisplayTag Library

Velice silná knihovna pro práci s tabulkami. Jednoduchá práce, která přináší velmi zajímavé výsledky. Na základě předaných dat umí gerenovat tabulky s tříděním, paging atd. Vidíme zde ale problém s tím, že tyto opery by spíše měly být prováděny dalším dotazem do databáze než jedným mohutným načtením všech dat a poté jejich zpracováváním v nějakém DisplayTag generovaném Javascriptu atd. Toto místo s poté jeví jako úzké hrdlo této knihovny, navíc jsme během vývoje mělo problémy s tím, že se řazení a paging této knihovny pral s námi nadefinovaným mapovaním servletu a požadavků klientů na servlet. Spring MVC se pokoušel zpracovat i události, které přicházely od DisplayTag. Využití této knihovny by sice bylo možné, stálo by ale za to zvážit všechna pro a proti a eventuelně se do této knihovny hlouběji ponořit.


Zpět na FrameworkyProWebKiv