Hlavní menu

Nástroje

WebFav / OpenCmsTechnickaDokumentace

View (print) - Edit page | Recent changes - Page history

Updated 20 March 2007, 17:35 by Ľubomír Kováč

Technická dokumentace

Třídy

OpenCMS využívá výhod JSP, ale je možné přidat servlety a další třídy, které lze v aplikaci použít. Ty lze přidat jako samostatné třídy, nebo celý .jar soubor a naimportovat ho do projektu.

I když je táto možnost velice dobrá, v OpenCMS je jenom mizerně podporovaná. Nelze napsat třídu v prostředí OpenCMS a přeložit (napsat jo - bez podpory zvýraznění syntaxe a dalších možností IDE, přeložit ne) ji. Stejně tak nelze vytvořit .jar. Vše je potřeba udělat externě, naimportovat do OpenCMS a restartnovat server.

i18n - Internacionalizácia (internationalization)

aneb jak na jazyky (v tomto textu se nevěnujeme siblings - tedy různým jazykovým mutacím článků v jedné definici XML pro článek)

OpenCMS je možné vyšperkovat a pro jednotlivé jazykové mutace připravit konkrétní jazykovou verzy. Logika vycházy z Javy a tak máme k dispozici *.properties soubory, které použijeme pro i18n a přístup přes Bundle.

Připravili sme několik příkladů jak použít i18n v modulech a ve vaších stánkach. Případně se můžete kouknout do dokumentace OpenCMS.

Definice nových textů

aneb XML schémata v OpenCMS

Chceme-li si definovat vlastní článek, text nebo jinou funkční část, kterou budeme pak editovat a pro výstup formátovat máme k dispozici XSD definici XML souborů.

Předvedeme si jak vytvořit nějaké XML, jak přidat validaci elementů, defaultních hodnot a různe použití Widgets pro OpenCMS.

Už nedílnou součástí bude malá revize toho, co nefunguje, resp. není podporováno.

Tuning OpenCMS workspace pro naše potřeby

aneb hraní si s konfiguračními XML?

Víme jak vytvořit nový obsahový prvek a vlastní adresáře, ale bylo by dobré si upravit i kontextovou nabídku? pro každý námi vytvořený prvek (kdo se chce šprtat v OpenCMS, tak samozřejmě i jiné prvky).

Templates (návrhové vzory)

aneb OpenCMS puzzle, pro zobrazení srtánky

Template je způsob jak si poskládat a naformátovat po částech stránku. Z definovaných XML dostat požadované data, rozmístnit si jich podle libosti případně použít pro další práci, testovaní.

Více: http://www.opencms.org/

Obsluha chyb

aneb chybička se vloudila

OpenCMS má ve svém web.xml definovanou obsluhu 404 a 500, které se nachází v /system/handler/ jako handler404.jsp a handler500.jsp . K tomu pak ještě existuje příslučná template pro chybové stránky.

Lze si je přizpůsobit a to několika způsoby.

Práce se soubory a adresáři

aneb není soubor jako soubor

Java pro práci se soubory používa balík java.io.file. Podobný přístup byl zvolen i pro OpenCMS. Byl rozšířen a upraven o jisté vlastnosti specifické pro OpenCMS. Něco málo ale ušlo a není vše tam kde má být.