Hlavní menu

Nástroje

OpenCMS / Instalace

View (print) - Edit page | Recent changes - Page history

Updated 09 February 2010, 09:57 by PremekBrada

(Zkopírováno z WebFav.OpenCMS)

Instalace

Obecně, je celkem jednoduchá a bezproblémová. Je však možné, že se při instalaci objeví problémy. Většinou jde o problémy spojené s nastavením aplikací na kterých je OpenCMS závislý.

Instalace je apriori prováděna na Windows XP Professional (zatím nebyl problém). "Trošku" hraní bylo s jednou instalací na Linux.

Instalaci lze rozdělit do několika kroků:

  • instalace servru ( Tomcat, JBoss?, Jetty?,...)
  • instalace databáze ( MySQL?, PostgreSQL?, Oracle?,...)
  • instalace OpenCMS?
  • jako další věc je dobré nainstalovat i Apache?
  • pro vývoj webových prezentací doporučuji Eclipse?. Nejlépe verzy už s podporou webových aplikací v Javě
    • Eclipse je pak možné použít pro vývoj různých balíků, které se naimportují do OpenCMS. Pro samotný vývoj OpenCMS modulů a stránek přímo v Eclipsu je vhodné použít modul, který spřístupní virtuální souborový systém OpenCMS Eclipsu.

Jestli ste počas instalace narazili na problém, tak začněte hledat na fóru oficiálních stránek OpenCMS, nebo Wiki pro OpenCMS.

Doporučení k instalacím

OpenCMS verze 6 nativně používa kódování ISO 8859-1. To ale koliduje s Tomcatem, který pracuje s UTF-8. Proto je dobré Tomcatu při instalaci říct, aby použil kódovaní stejné jako používa OpenCMS.

V případě, že už máte instalaci za sebou a tohle jste opoměli, do startovacích parametrů Tomcata uveďte -Dfile.encoding=ISO-8859-1. To by mělo vyřešit problém s kódovaním.

[tomcat5.5 @ ubuntu] Pokud se opencms nespouští s chybou Parse error in default web.xml java.security.AccessControlException?: access denied pak nastavte plný přístup pro opencms aplikaci v /etc/tomcat5.5/policy.d/04webapps.policy:

grant codeBase "file:${catalina.home}/webapps/opencms7/-" {
  permission java.security.AllPermission;
};

OpenCms na Jetty

TBD

Třídy

OpenCMS využívá výhod JSP, ale je možné přidat servlety a další třídy, které lze v aplikaci použít. Ty lze přidat jako samostatné třídy, nebo celý .jar soubor a naimportovat ho do projektu.

I když je táto možnost velice dobrá, v OpenCMS je jenom mizerně podporovaná. Nelze napsat třídu v prostředí OpenCMS a přeložit (napsat jo - bez podpory zvýraznění syntaxe a dalších možností IDE, přeložit ne) ji. Stejně tak nelze vytvořit .jar. Vše je potřeba udělat externě, naimportovat do OpenCMS a restartnovat server.

i18n - Internacionalizácia (internationalization)

aneb jak na jazyky (v tomto textu se nevěnujeme siblings - tedy různým jazykovým mutacím článků v jedné definici XML pro článek)

OpenCMS je možné vyšperkovat a pro jednotlivé jazykové mutace připravit konkrétní jazykovou verzi. Logika vychází z Javy a tak máme k dispozici *.properties soubory, které použijeme pro i18n a přístup přes Bundle.

Připravili jsme několik příkladů jak použít i18n v modulech a ve vaších stánkach. Případně se můžete kouknout do dokumentace OpenCMS.