Hlavní menu

Nástroje

Jazz / KonceptProZalohovaniDB

View (print) - Edit page | Recent changes - Page history

Updated 27 November 2009, 16:07 by Jan Boháč

Tato stránka popisuje možnosti toho, jakým způsobem by se dala zálohovat databáze pro Jazz Server.

Vzhledem k tomu, že na Jazz server bude využíván ke každodenní práci, je potřeba navrhnout koncept toho, jakým způsobem bude databáze zálohována. Jako možné postupy se jeví:

  • Zálohování dat zvenku. Disk, na kterém je DB2? nainstalována se může nasdílet a adresáře ve kterým jsou datové soubory databáze je možné (automaticky) v určitých intervalech kopírovat a zálohovat. Problém ze se s tím, jak zjistit, která data jsou skutečně potřebná a zda bude možné takto vykopírované soubory opět vložit do jiné instance DB2?.
  • Zálohování pomocí nástrojů, které má DB2? standardně ve své instalaci k dispozici. DB2? nabízí nástroje, které umí zautomatizovat zálohování databáze - jejího DUMPu?. Je zde možné zvolit, zda má být provedena plná záloha databáze, rozdílová atd. Dále je možné zvolit, zda bude záloha probíhat offilne nebo online první možnost znamená, že s ní uživatelé během zálohování nemohou pracovat, druhá umožňuje přístup uživatelů během zálohování. Je zde také samozřejmě možné nastavit čas, v který budou zálohy spuštěny a definovat uživatele, kteří budou po (ne)proběhnutí zálohy mailem informováni.
Příklad plánu zálohování(DB2? příkazy):
  • (Po) db2 backup database JAZZ online incremental delta to UMISTENI_ZALOHY_DB
  • (Út) db2 backup database JAZZ online incremental delta to UMISTENI_ZALOHY_DB
  • (St) db2 backup database JAZZ online incremental to UMISTENI_ZALOHY_DB
  • (Čt) db2 backup database JAZZ online incremental delta to UMISTENI_ZALOHY_DB
  • (Pá) db2 backup database JAZZ online incremental delta to UMISTENI_ZALOHY_DB
  • (So) db2 backup database JAZZ online incremental to UMISTENI_ZALOHY_DB
  • (Ne) db2 backup database JAZZ online to UMISTENI_ZALOHY_DB
Tento plán definuje týdenní strategii toho, jak bude databáze zálohována. Jednou za týden - zde v neděli je provedena plná záloha databáze, denní (Po,Út,Čt,Pá,So) nekumulativní delta záloha a týdenní (St) kumulativní záloha. Staré soubory je možné poté skriptem například po dvou týdnech mazat.
Víše uvedené příkazy se definují jako TASKy? v DB2? a přiřadí se jim čas, kdy mají běžet.

Bohužel neumožnuje DB2? zálohování na síťovou jednotku. je tedy nutné zálohovat nejříve na lokální filesystém nebo na tsm server. Možným řešením je zde namapovat v Xenu nějakou síťovou jednotku jako další pevný disk pro virtuální počítač. Tím by Virtuál, aniž by to věděl zálohoval na síť. Jinou možností by bylo kopírovat hotové zálohy mimi virtuál pomocí nějakého skriptu.

Příklad toho, jak poté mohu databázi obnovit:

Příkaz 1:

restore database JAZZ incremental automatic from UMISTENI_ZALOHY_DB taken at (TIMESTAMP_SOUBORU)

Tímto příkazem se automaticky obnoví databáze od dumpu definovaného svým timestampem. Pokud je požadovaný dump pouze inkrementální zálohou, bude obnovení automaticky zpětně pokračovat až k první plné záloze databáze.

Příkaz 2 (obnovení čtvrteční zálohy):

 
restore database mydb JAZZ from UMISTENI_ZALOHY_DB taken at (Ne)
restore database mydb JAZZ from UMISTENI_ZALOHY_DB taken at (St)
restore database mydb JAZZ from UMISTENI_ZALOHY_DB taken at (Čt) 

V tomto případě se musí manuálně zadat všechny zálohy, které sa mají nahrát. Začít se zde musí od plného dumpu databáze.